<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=139984" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: ЕК одобри пър...

21 милиона лева е похарчило държавно дружество за “производствени разходи” за несъществуващо производство

05 Август 2022
0 329

21 милиона лева е похарчило държавно дружество за “производствени разходи” за несъществуващо производство, пише Дневник.

Държавното търговско дружество “Транспортно строителство и възстановяване” (ТСВ) е похарчило за по-малко от година над 21 млн. лв. бюджетни средства за “общо производствени разходи” по проект, по който не е извършвало дейност. Става дума за “работни заплати, командировъчни, транспортни, административни разходи и издръжка на публични задачи. За тях дружеството не е получавало субсидии за дълъг период на време”. С незначителна разлика сумата съвпада с тази, която се губи при прехвърлянето на над 400 млн. лв. от републиканския бюджет между държавното предприятие “Пристанищна инфраструктура”, ТСВ и частната компания “ЕС билд” за удълбочаването на плавателните канали във варненското пристанище.

21 милиона лева е похарчило държавно дружество за &#8220;производствени разходи&#8221; за несъществуващо производство

Още 360 хил. лева потъват в рибарското пристанище Карантината във Варна

Бюджетните средства бяха отпуснати целево от кабинета на ГЕРБ през есента на 2019 г. за инфраструктурния проект по удълбочаването

Дали дружеството е имало право да ги използва за “издръжка на публични задачи, за които не е получавало субсидии за дълъг период на време” би могла да отговори единствено Агенцията за държавна финансова инспекция (АДФИ). Тя е направила две проверки за изпълнението на проекта, но резултатите от и до този момент се пазят в тайна. По същия случай от есента на м.г. работи и прокуратурата, но информация за напредъка на разследването няма.

В хода на двете си проверки АДФИ е констатирала “индикатори за нередности и измама в проверения проект”. Става дума за актове за извършени строителни дейности. Те са съставяни от ТСВ, за да ги отчете пред възложителя на удълбочаването “Пристанищна инфраструктура”. В тези актове като строител изрично е упоменато именно държавното търговско дружество, което не е отговаряло на истината.

Проверката на “Дневник”, продължила повече от две години очерта схемата. Държавното предприятие “Пристанищна инфраструктура” (част от администрацията на транспортното министерство) е прехвърлило през 2020 г. 435 млн. лв. на собственото си търговско дружество “ТСВ” ЕАД. Това е станало по една от т.нар. in-house (на бълг. – “вътрешни”) поръчки. Тя позволява институциите да възлагат дейности без търг на собствените си търговски дружества. По силата на сключеното споразумение на “ТСВ” е възложено “да извърши на свой риск, със свои материали или суровини, техника, механизация и човешки ресурси” удълбочаването на плавателните канали в пристанището на Варна.

В нарушение на подписаното споразумение обаче “ТСВ” е сключила договор с частния консорциум “ЕС билд”. Той е за приблизително същата дейност, но отново без процедура за възлагане на обществена поръчка. По този начин неизвестна част от държавното финансиране се е оказало в руска компания с името “Гидрострой”. А нейните специализирани кораби са били наети очевидно неправомерно за драгажните работи.

Без регистрация в СЕБРА

Интересен е и фактът, че преводът от над 400 млн. лв. не е отразен в Системата за електронни бюджетни разплащания (СЕБРА). Според експерти това би могло да е сигнал, че плащания по проекта са извършвани по сметки извън България. Все пак “Гидрострой” е регистрирана в руския ексклав Калининград.

За да може да се плаща на подизпълнителите “ЕС билд” “ТСВ” е съставяла и други актове за извършени строителни дейности. В тях като изпълнител е записана именно “ЕС билд”, която е и реалният изпълнител на драгирането. Така за една и съща дейност са били съставяни два комплекта идентични документи, в които обаче е бил посочен различен изпълнител. Така документите, с които “ТСВ” се е отчитала пред “Пристанищна инфраструктура” по всяка вероятност попадат в квалификацията “документи с невярно съдържание”.

Становището на ДНСК по този случай е поискано от АДФИ

Е него се казва, че ако установените данни от проверката наистина са такива, то има данни за “измама”, която е престъпление по чл. 209 от Наказателния кодекс. По смисъла на Закона за устройство на територията “строител” може да бъде само действителният извършител на строителните работи. Само той може да издава актовете за извършени дейности. Така става ясно, че в конкретния случай държавното дружество ТСВ е издавало актове. Но реално не е свършило каквато и да било работа.

Още в края на януари т.г. в рамките на парламентарния контрол Министерството на транспорта публикува в сайта на Народното събрание информация, според която извършените проверки от строителният контрол и държавната финансова инспекция са установили, че “Транспортно строителство и възстановяване” е възложило на трето лице изпълнението на дейностите, които са му възложени от Държавно предприятие “Пристанищна инфраструктура”, без това да е предвидено в споразумението между тях. Освен това изпълнението на строително-монтажните работи е станало, без да е сключен договор с възложителя или изпълнителя “. А актовете и протоколите, съставени по време на строителството, са подписани от лице, което не е участник в строителния процес.

Същата проверка е констатирала, че “не е осъществен и контрол от страна на лицето (в случая ДППИ, бел ред.), осигурило финансирането за изпълнение на строително-монтажните работи “.
Позицията на ДНСК е прикрепена към доклада на финансовата инспекция, предаден на прокуратурата. Това вероятно е и една от причините, поради които в продължение на повече от две години и “Пристанищна инфраструктура”, и “ТСВ” отказваха да предоставят на “Дневник” договорите и споразуменията, послужили като основание за разхода на над 400 млн. лв. бюджетни средства.

21 милиона лева е похарчило държавно дружество за “производствени разходи” за несъществуващо производство

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции