<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=151602" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: НАСА показа в...

Български физици от СУ с открития за червеевите дупки

20 Ноември 2022
0 101

Български физици от Софийският Университет “Св. Климент Охридски” (СУ) излязоха с открития за червеевите дупки. Идентифицирането на тези свързващи отдалечени точки в пространство-времето структурили е проблем, защото те са почти неразличими от черните дупки.

За това съобщава OFFNews.

Български изследователски екип обяви метод, който според тях може да бъде използван за откриването на червеевите дупки. Това са теоретични структури, които, ако се докаже, че съществуват, са в състояние да свързват изключително отдалечени точки в пространство-времето.

НАСА засне “огнен пръстен” при последното слънчево затъмнение (видео)

Български изследователски екип извежда метод за различаване между двете умопомрачителни и пленяващи структури

Теорията открай време пленява въображението на физиците и феновете на научната фантастика. Теорията за червеевите дупки, както и концепцията за пътуване във времето, са в пълно съответствие с Общата теория на относителността на Алберт Айнщайн. Математиката излиза и съществуването им е теоретично правдоподобно. Учените обаче все още не са открили свързващото звено за тези концепции в практическата реалност.

Откриването на подобни структури е проблем поради приликата им с черните дупки. Тъй като все още не сме “видяли наистина” черна дупка, а единствено влиянието ѝ върху заобикалящата я материя, въпросът се усложнява допълнително.

Чуйте зловещите звуци на ехото от черна дупка в Космоса (аудио)

Български физици от СУ с открития за червеевите дупки
iStock

Това обаче може скоро да се промени въз основа на откритията на българския екип. Учените са разработили нов метод, който може да помогне за разграничаването на черните дупки от техните хипотетични братовчеди.

Българският изследователски екип се състои от Валентин Делийски, Галин Гюлчев, Петя Недкова и Стойчо Язаджиев. В нова научна статия, публикувана в Physical Review D, те изследват линейната поляризация, произведена от акреционните дискове. Това са въртящите се струпвания на материя, видими около черни дупки и други астрономически обекти. Те се състоят предимно от газове, плазма или звезден прах.

НАСА показа великолепни кадри, заснети от „Артемис I” (видео)

Екипът е търсил конкретни сигнатури в поляризационните свойства на тези образувания. Надеждата им е, че те ще им помогнат да определят разликата между черните дупки и червеевите дупки.

Метод на изследването

Проучването на екипа българи разчита на анализ на изображения на предполагаеми региони от космоса, където може да се крият червееви дупки. Те включват различни ъгли на наклон, в сравнение с индиректни изображения с помощта на силни гравитационни лещи, и накрая, изображения, показващи поляризирано лъчение, което „достига асимптотично наблюдател през гърлото на червеевата дупка”.

След това тези изображения са били сравнени с един от най-простите видове черни дупки. Те за първи път са описани от Карл Шварцшилд през 1915 г. малко след като Айнщайн оповестява своята Обща теория на относителността. Смята се, че тези черни дупки притежават маса, но нямат електрически заряд или въртене.

Въз основа на тези сравнения екипът успява да изведе нов, опростен модел на гърлото на хипотетична червеева дупка. Това им позволява да формират прогнози за начина, по който материята, която го заобикаля, може да се държи различно от материята, засмукана в черна дупка.

Можете да видите повече в научната статия на екипа тук.

Видео: Business Insider

Български физици от СУ с открития за червеевите дупки

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции