<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=117583" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: РЗИ влезе на ...

Депутатите създадоха комисия за конституционната реформа, опозицията я бойкотира

03 Февруари 2022
0 382

Народните представители създадоха временна комисия за обсъждане на конституционната реформа със 134 гласа “за”, 39 “против” и 0 “въздържал се”, предава OFFnews. Депутатите от ГЕРБ-СДС бяха в зала, но само шестима от тях участваха в гласуването.

Още преди формалното създаване на комисията обаче ДПС, ГЕРБ-СДС и “Възраждане” я бойкотираха и отказаха да излъчат членове.

Депутатите създадоха комисия за конституционната реформа, опозицията я бойкотира
Булфото

Миналата седмица “Демократична България” предложи създаването на временна парламентарна комисия за промени в Конституцията. Тогава Христо Иванов обясни, че необходимостта от съдебна реформа е припозната от всички парламентарни групи. Тя обаче не би могла да се случи без промени в основния закон, като именно това е причината за създаването на комисията.

Какви реформи ще се обсъждат ?

Предвижда се в комисията да се обсъждат реформи в Конституцията, свързани с правата на гражданите, върховенството на правото, независимостта и отчетността на съдебната власт. Според предложението на ДБ в комисията трябва да членуват 14 народни представители – по двама от всяка парламентарна група. Тя трябва да заседава шест месеца и да провежда публични дискусии с представители на институции, академичната общност, адвокатурата и гражданските организации.

“Възраждане”, ДПС и ГЕРБ-СДС не искат да участват в дебат за конституционната реформа

Дебатът по предложението на Христо Иванов се оказа подходящо поле за нов сблъсък между управляващи и опозиция. Тезите основно бяха две – има или няма нужда от създаването на такава комисия.

Елена Гунчева от “Възраждане” заяви, че временната комисия би била излишна, защото НС нямало достатъчно обществено доверие, за да променя основния закон. Тя подхвана тезата на депутатите на ГЕРБ-СДС, че няма конкретни текстове, нито конкретни предложения.

Вносителят на предложението Христо Иванов пък коментира, че за да има борба с корупцията, то трябва да има работещо правосъдие. Председателят на ПГ на ДБ изтъкна още, че заради корупцията в България страната не е атрактивна за чуждестранните инвестиции.

Хамид Хамид от ДПС отново подхвана темата за Иво Прокопиев, който определи като ментор на Христо Иванов. И допълни, че има постоянна комисия, която може да се занимава с темата.

Депутатите създадоха комисия за конституционната реформа, опозицията я бойкотира
Булфото
Позицията на ГЕРБ

Росица Кирова от ГЕРБ-СДС заяви, че е безспорна необходимостта от съдебна реформа. Според нея обаче парламентът няма добър опит с временните комисии. Тя изтъкна временната комисия по енергетика в 47-НС (която промени предложението за мораториума и спря заседанията си след създаването на редовна енергийна комисия) и временните комисии в 45 и 46-НС по ревизията на Мая Манолова. А също и комисията за полицейското насилие на Николай Хаджигенов. Зам.-председателката на НС определи работата на тези комисии като пиар акции, целящи да “вдигат шум”.

РЗИ влезе на проверка в Народното събрание

Кирова предложи да не се създава нова комисия, а темата да се разгледа в постоянната комисия по конституционни и правни въпроси.

Десислава Атанасова от ГЕРБ-СДС видя в предложението на Христо Иванов знак за раздор в коалицията. Причината – то не било подписано от представители на всички партии.

Бойкот на комисията и бойкот на съдебната реформа

Днес Десислава Атанасова постави още едно условие за подкрепата на ГЕРБ. Тя заяви, че парламентарната ѝ група ще подкрепи създаването на комисията, или ако тя се председателства от опозицията, или ако има разделено председателство между най-големите групи от опозицията и управляващите – ГЕРБ-СДС и ПП.

Тошко Йорданов пък определи това предложение като “извиване на ръце”.

Все пак депутатите отхвърлиха предложението на Атанасова със 119 гласа “против”, 11 “въздържал се” и 63 “за”. Това беше и причината, поради която ГЕРБ-СДС отказа да излъчи членове за временната комисия. 

“Не приехте подадената ръка, затова сега Ви пожелавам приятна работа”, заяви Атанасова. 

Примера на ГЕРБ последваха и групите на ДПС и “Възраждане”. Така временната комисия се превърна в парламентарна комисия на коалицията.

Депутатите създадоха комисия за конституционната реформа, опозицията я бойкотира

Източник: OFFnews

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции