<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=117826" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Втори случай ...

Зукърбърг разбра по трудния начин, че хората не вярват в метавселената

06 Февруари 2022
0 14930

Марк Зукърбърг разбра по трудния начин, че хората не вярват в метавселената. Компанията му отчита рекорди загуби и отлив на невижан брой потребители.

Втори случай на изнасилване в метавселената на Зукърбърг

Зукърбърг разбра по трудния начин, че хората не вярват в метавселената

Ето го и Зукърбърг, малко преди 16:00 ч. на 3 февруари 2022 г., готов да отчете приходите на компанията си за четвъртото тримесечие. 37-годишният милиардер знае, че те няма да бъдат приети никак добре. Това е рядкост за технологичния магьосник, който е изградил империя.

Но този отчет ще покаже нещо различно. Начинът, по който е правил нещата, вече не работи. Съперниците са го надхитрили и визията му за бъдещето в метавселената не се споделя от реалния свят. Това може би ще отбележи момента, в който неговото време е отминало.

Meta имаше пазарна стойност 900 млрд. долара в 15:59 ч. местно време в четвъртък. Тя струваше около 720 млрд. долара само 30 минути по-късно. Това отразява впечатляващ спад от 22% в следборсовата търговия за една от най-големите и най-мощни компании. В четвъртък акциите на Meta се търгуваха с 25% по-ниско. Това доведе до пазарна стойност от около 670 млрд. долара.

В основата на спада са две неща. Загубата от 3,3 милиарда долара в опитите за реализиране на амбициите на компанията в метавселената. Другото е забавянето на приходите от реклама.

Част от проблемите идват директно от Тим Кук. Това е главният изпълнителен директор на Apple. Той започна да блокира проследяването на реклами на устройствата, произведени от компанията му. Това е проблем за Зукърбърг. Това, което направи Facebook и целият набор от свързани приложения толкова успешни, беше, че те се оказаха по-добри в рекламата. И можеха да получат повече пари от своите конкуренти. 

Другото, което Зукърбърг признава, е, че хората просто прекарват повече време в TikTok. 

“Въпреки че посоката ни е ясна, изглежда, че пътят ни напред не е съвсем идеално определен.” Това заяви Марк пред инвеститорите след публикуването на финансовия доклад. Може ли нещо да има нещо по-малко вдъхновяващо за Уолстрийт? Всички вървят към печелене на милиарди долари. Това е пътят, в това е целият смисъл, пишат от The Intelligencer.

Проблемът на Зукърбърг е, че стилът му на главен изпълнителен директор не е свързан с измислянето на блестящи или креативни новости. При него най-важното е да прави нещата по-добре от конкурентите си. Поне от бизнес гледна точка. През 2012 г. той купи Instagram за 1 млрд. долара, а две години по-късно добави WhatsApp за 16 млрд. долара. Приложенията му копираха TikTok (с опцията “Reels”) и Clubhouse (с аудио стаите на живо). А освен това създадоха версия на Craigslist (“Facebook Marketplace”).

Нивото им на успех беше различно. Но явно наръчникът му вече не работи. Компанията му е изправена пред безизходица във Вашингтон, където една от малкото позиции, по които се обединяват Републиканци и Демократи, е регулирането на големите технологии. Лобистите на компаниите не получават никаква подкрепа. А Федералната търговска комисия не им дава отсрочка. Всъщност съществува съвсем реална възможност Meta да бъде принудително разединена.

Изглежда, че хората най-накрая се отказват от приложенията на Зукърбърг. Броят на потребителите започва да спада за пръв път в 17-годишната история на Facebook. Може би част от “вината” е у Франсис Хаугън. Бившата служителка на Facebook, която миналото лято разсекрети множество вътрешни документи. Те показаха, че компанията е знаела, че продуктите ѝ вредят на психичното здраве на децата. Това е станало в момент, когато се е опитвала да въведе Instagram за деца под 13 години.

Каквато и да е причината, дневните активни потребители на Instagram всъщност се свиха в световен мащаб. В САЩ и Канада потребителската база остана в застой от първото тримесечие на 2020 г. насам. Да, компанията все пак е реализирала 39 млрд. долара печалба за годината. И това е зашеметяваща сума.

Понякога отчетът за приходите води до рязък спад на цената на акциите. Той се забавя около час по-късно, когато ръководителите на съответната компания успокояват Уолстрийт с думите, че няма нищо толкова лошо. Този път сценарият не беше такъв. Цената на Facebook продължи да се свлича още по-надолу. Зукърбърг сякаш призна, че от тази седмица вълната се обръща срещу бизнеса му.

“Балансът на съдържанието, което хората виждат във фийда, се измества малко повече към неща, които не идват от техните приятели, а към по-публично съдържание.” Това казва той. Изводът е, че воайорското поведение, което направи социалните медии толкова печеливши – за какво говорят моите приятели, за кого се е омъжила бившата ми приятелка от гимназията – всъщност започва да избледнява.

Зукърбърг, изглежда, е подготвял акционерите за това. Когато пусна дългия си, трогателен видеоклип за метавселената, той беше откровен, че ще минат години, може би десетилетие, преди тя наистина да започне да завладява потребителите.

По време на разговора за приходите той каза, че според него има своеобразна еволюция на интернет. От текст към снимки и кратки видеоклипове, а следващият скок ще бъдат триизмерните аватари за бизнес срещи и конферентни разговори. Със сигурност на много хора им е писнало от Интернет в сегашния му вид. Но Уолстрийт винаги е ориентиран към бъдещето и е готов да хвърля абсурдно големи суми за хора с големи мечти. Дори и да не им носят печалба.

Ако хората споделят версията на Зукърбърг за бъдещето на Интернет, биха били по-развълнувани от факта, че е похарчил близо 10 млрд. долара през последната година. Толкова струва опитът му да я изгради. Към настоящия момент обаче Facebook остава по-скоро в миналото.

Зукърбърг разбра по трудния начин, че хората не вярват в метавселената

Източник: “Булевард България”

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции