<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=144299" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Бившият бос н...

Набираща популярност криптоизмама струва на инвеститорите милиарди

13 Септември 2022
0 878

През октомври Сай получава изненадващо съобщение по телефона. Пише му Джесика, която му казва, че е открила номера му в личните си контакти и смята, че двамата може да са стари колеги. 52-годишният мъж не си я спомня, но тя изглежда любезна, искрена и мила. Завързват разговор, обсъждат колко много обичат суши, а скоро кореспонденцията става по-лична. Сай ѝ споделя за семейството си, за болния си баща и тежките решения, които му предстои да вземе.

Към месец декември от сметката му изчезват близо 1 млн. долара, като повече от една четвърт от тях са пари, които е взел назаем. Финансите му са в разруха, а мъжът осъзнава, че току що е бил “заклан като прасе”. Историята разказва преди дни списание Forbes, Сай е псевдоним, но съдбата му е една от много подобни, пише Булевард България.

Набираща популярност криптоизмама струва на инвеститорите милиарди
iStock

“Клане на прасе” – така наричат новата финансова измама с дълъг период на действие, при която “жертвите” биват набелязани от хора, които ги убеждават да инвестират големи суми в предполагаеми платформи за търговия с криптовалути. Платформите всъщност се оказват фалшиви, но са проектирани така, че да изглеждат истински, и карат жертвите да вярват, че инвестициите им носят забележителна възвръщаемост – докато накрая измамникът и всичките “инвестирани” пари не изчезнат.

Името на схемата идва от начина, по който участниците в нея “хранят жертвите си с обещания за романтика и богатство, преди да ги ликвидират като вземат всичките им пари”, пише в доклад на ФБР по темата.

Криптокралицата Ружа Игнатова вече е най-издирваният престъпник в Европа

Потърпевшите често губят значителни суми, а практиката е толкова доходоносна, че се разраства и се извършва масово в страни като Камбоджа, Лаос и Мианмар, разказва бизнес изданието. Досега американските правоприлагащи органи както на федерално, така и на местно ниво са постигнали малък напредък във възстановяването на откраднатите средства или изобщо в залавянето на извършителите.

Финансовите загуби в световен мащаб от подобни машинации възлизат на милиарди. Финансовите загуби различни видове атаки, свързани с криптовалути, възлизат на 1,9 милиарда долара през първите седем месеца на тази година, сочат данни на Chainalysis, цитирани от “Блумбърг”.

Героят от описаната в началото история – Сай – е бил манипулиран чрез продължил месеци наред сърцераздирателен разговор в приложението WhatsApp. Стенограмата от него, която той споделя с Forbes, разкрива как Джесика е превърнала страховете и несигурността му в свой коз.

Целия материал може да прочетете тук.

Набираща популярност крипто измама струва на инвеститорите милиарди

Снимки: iStock

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции