<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=149092" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Тази нощ връщ...

Науката е категорична: смяната на часовото време е вредна за здравето

31 Октомври 2022
0 259

Смяната на часовото време, без значение дали напред или назад, винаги обърква главите ни. Това твърдение е подкрепено и от няколко научни проучвания през годините.

Разбира се, превъртането на стрелките напред никога не е особено приятно, когато губим един час сън. Но дори когато върнем часовниците назад, на следващия ден се питаме „Тялото ми мисли, че е 19 ч., но всъщност е 18 ч. Затова ли съм толкова гладен/на?“

Науката е категорична: смяната на часовото време е вредна за здравето

Това, което изглежда като малка промяна, в крайна сметка изкарва целия ни ден извън релсите. Особено ако по случайност на съдбата сте купонясвали до късно предната вечер и слънцето изгрее час по-рано.

Почти 100% от българите искат да спре смяната на времето, повечето са за лятно

Смяната на времето – причина за зачестяването на исхемични инсулти?

Е, изглежда науката също не е фен на смяната на времето. Проучване от 2016 г. установява, че превъртането на часовника съвпада със зачестяването на случаи на инсулт. Изследването е озаглавено „Промени в появата на исхемичен инсулт след преминаване към лятно часово време“ и е публикувано в списание Sleep Medicine. Учените стигат до заключението, че честотата на инсултите е с 8% по-висока от обичайното през двата дни след смяната на времето.

Между 2004 и 2013 г. учени от Финландия изследват ефекта, който смяната на времето има върху хоспитализациите при исхемичен инсулт и смъртните случаи в болницата. “Нарушаването на циркадния ритъм е свързано с повишен риск от исхемичен инсулт (ИИ)”, пишат авторите. Те установяват, че честотата на инсулти през първите два дни след смяната на часовника е „повишена“.

„Преходите към лятното часово време изглежда са свързани с увеличаване на хоспитализациите за исхемичен инсулт през първите два дни след смяната на времето, но не и през цялата следваща седмица. Чувствителността към ефекта от смяната на времето върху появата на исхемичен инсулт варират според пол, възраст и злокачествени съпътстващи заболявания.“

Дискомфортът от смяната на времето минава за два-три дни, успокои кардиолог

Онкоболните са с 25% по-предразположени към инсулт в този период, отколкото през което и да е друго време на годината. До това заключение стига изследването.

Защо сменяме времето?

Причината за смяната на времето се свежда до максималното използване на наличната дневна светлина. Това е система, въведена по време на Първата световна война през 1916 г. съгласно Закона за лятното часово време. През лятото заемаме един час дневна светлина и преминаваме към вечерта, в който момент се прилага „лятното часово време“.

Науката е категорична: смяната на часовото време е вредна за здравето

Всички пътници във влаковете се оказаха в капан при смяната на времето

Когато настъпи есента, ние се връщаме към „средното време по Гринуич” (GMT) и получаваме допълнителен час в леглото. Това може да е приятно в 9 сутринта, но не е толкова забавно, когато очакваме вечерята по-късно.

Науката е категорична: смяната на времето е вредна за здравето

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции