<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=134218" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Демонстрации...

Незаконна постройка на Марешки “прелетя” в чужд парцел, за да бъде спасена от премахване

18 Юни 2022
0 5210

Незаконна постройка на Марешки “прелетя” в чужд парцел, за да бъде спасена от премахване, пише Дневник.

Бившият зам.-председател на Народното събрание Веселин Марешки прави опит да спаси незаконни постройки в имота си във варненската Морска градина. Той твърди, че те се намирали в друг терен, а не в този, който той притежава. Това показват протоколите от поредно заседание на варненския Административен съд по казуса със строежа на Марешки в парка.

Делото е заведено след нов отказ на главния архитект на Варна Виктор Бузев да издаде удостоверение за търпимост на незаконно изградените постройки.

в имота на Марешки. Според юристи съществува възможност действително да е направен опит постройките, обект на съдебното дело, да бъдат извадени от парцела, упоменат в отказа на Бузев за издаване на удостоверение за търпимост. Така се променят неговите граници. Има скици и сателитни снимки от Гугъл. Те показват, че постройките са именно в този парцел. Но едва ли съдебен състав на Административния съд във Варна ще ги вземе предвид, казват още те. 

Къща с три жилищни етажа, барбекю, басейн, алеи и помощна постройка с 218 кв.м застроена площ вече са напълно завършени. Те се намират в терен, собственост на компанията “Марешки недвижими имоти” във варненската Морска градина. Имотът е свързан със заместник-председателя на парламента Веселин Марешки през дружество, собственост на майка му.

Справка в сайта на Агенцията по геодезия, картография и кадастър, показа, че строителството е извършено в терен с начин на трайно ползване “Обществен селищен парк, градина” с площ от 3791 кв.м. Имотът е прехвърлен на компанията “Марешки недвижими имоти” на 17 юни 2020 г. от дружеството “Варна фарма М”. Управител и на двете е 76-годишната Веска Марешка, майка на лидера на партия “Воля” Веселин Марешки. Според данни от Търговския регистър тя е собственик еднолично или в съдружие на общо 69 компании и участва в управлението на 100. Самият Марешки е член на съвета на директорите на “Марешки недвижими имоти” заедно с майка си и съпругата си Светлана.

Скрийншот от видео на "Дневник", заснето с дрон в началото на февруари м.г. Незаконната постройка е вляво от зелената сграда.

“Кокошарникът” на Марешки остава след нескопосан акт на главния архитект на Варна

Строителството продължи близо две години независимо от сигналите до местната администрация и медийните публикации.

През това време алеите край къщата бяха асфалтирани, построено бе голямо барбекю, а на границата със съседен имот се появи и въпросната едноетажна сграда, която се оказа незаконна. В центъра на терена има и басейн.

Според текста на писмо, изпратено още миналата година от варненския зам.-кмет Тодор Иванов до директора на Дирекция “Строителен контрол” в ДНСК Георги Даракчиев, е посочено, че при извършена проверка в имота на “Марешки недвижими имоти” е била констатирана “масивна едноетажна сграда. Тя представлява допълващо застрояване с размер 25 м на 8.70 м, ситуирана на общата граница със съседните имоти. Тя не е била отразена в кадастралната карта и не е била предмет на прехвърлителната сделка”. Това доказва, че постройката се е появила именно по време на строителството, което Веселин Марешки извърши във варненскатка Морска градина.

В същото писмо изрично е упоменат и следния факт: “След разглеждане на предоставените строителни книжа се установи, че за построеното няма одобрени инвестиционни проекти и/или разрешителни за строеж. Той е шеста категория според Закона за устройство на територията.”

Справка с текста на закона показва, че категоризирана по този начин масивната едноетажна сграда в имота, свързан с Веселин Марешки.

Тя е приравнена с “временните строежи за нужди, свързани с организация и механизация на строителството или за нужди, свързани с осъществяване на мероприятия по възстановяване и рекултивация на нарушени територии”. В същата категория попадат постройки със селскостопанско предназначение, оранжерии с площ до 200 кв.м, подпорни стени, огради” и др. Подобна категоризация вероятно е била плод на опит сградата да не бъде определяна като незаконна. Но въпросната постройка очевидно не влиза в категорията на “временните строежи”.

Следващото заседание на административното дело по казуса с незаконните постройки в имота на Веселин Марешки във варненската Морска градина е насрочено за 12 юли.

Незаконна постройка на Марешки “прелетя” в чужд парцел, за да бъде спасена от премахване. Точка.

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции