<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=138914" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Старите "геро...

Петков пред Times: Митрофанова е водила български политици “на почивка” в Гърция

27 Юли 2022
0 1160

Руският посланик Елеонора Митрофанова е водила български политици “на почивка” в Гърция. Това е заявил премиерът в оставка Кирил Петков в интервю за британския вестник Times, описвайки причините за разпадането на управляващата коалиция през руското влияние и корупцията, пише Булевард България.

За първи път той обяснява и част от мотивите за отстраняването на 70-те руски дипломати от България преди месец.

“Аз съм доста сигурен, че част от 70-те души, които изпратихме обратно в Русия, активно са разговаряли с депутати в парламента и са давали на журналисти статии, готови за публикуване. Руският посланик беше заподозряна за това, че играе активна роля, като води политици в Гърция на почивка. Това е абсолютна намеса във вътрешните работи”, казва Кирил Петков.

България гони 70 руски дипломати (видео)

Кирил Петков: ЕК ще преговаря от името на всички с "Газпром"

Как Митрофанова коментира изгонването на 70 руски дипломати (видео)

Премиерът в оставка посочва пред британската медия, че „корупцията е най-добрият външнополитически инструмент на Москва в страните на Балканите”, подчертавайки руското влияние като по-големия си противник от корупцията на локално ниво.

Кирил Петков дава пример с договорите на “Булгаргаз” за доставка на природен газ в страната.

Той отбелязва, че предходните правителства би трябвало “или да са изключително глупави, или да са корумпирани”, щом като са отказвали да купуват три пъти по-евтиното гориво от Азербайджан за сметка на “Газпром”.

Кой е съпругът на Севдалина Арнаудова и член на УС на “Булгартрансгаз” Делян Димитров?

Министър-председателят прави препратка и към джипа, открит от МВР в личния имот на PR-а на ГЕРБ Севделина Арнаудова и нейния съпруг (част от ръководството на “Булгартрансгаз”), който всъщност е предоставен на държавната компания от името на “Аркад” – строителя на “Турски поток”, описан в статията на Times като “руска строителна компания”. Формално “Аркад” се води италианско-саудитски консорциум, но двете дружества в него работеха с руска компания като подизпълнител на българския участък.

Кирил Петков обяснява липсата на резултати в борбата с корупцията с това, че главният прокурор не разследва компрометираните депутати.

“Осъзнах, че има 20 ключови личности. Корупцията не е разпространена из цялата система. Всичко се свежда до ключови хора в управлението и около 20 души в частния сектор – дългосрочни играчи. Ако имахме напълно независим прокурор, тази държава щеше да бъде изчистена за една година”, казва Кирил Петков пред Times.

Като “координирана акция” от двете страни на границата Петков посочва и напрежението по линия на началото на преговорите за европейско членство на Северна Македония.

Корупционният скандал с “Капитан Андреево” също е част от причините за кризата в България, посочва Петков.

„Газ-мас. Таки-Маки“ и „да знаеш просто“. БАБХ потвърди за запис за предлаган подкуп за „Капитан Андреево“ (аудио)

Авторът на статията Том Кингтън е разговарял със зам.-министъра на земеделието Иван Христанов. Той разказва, че в коридора пред кабинета на Христанов са позиционирани охранители заради отправени заплахи за саморазправа. Причината е свързана с прекратения с частното дружество договор за фитосанитарен контрол на границата с Турция.

Христанов твърди, че основната причина за падането на кабинета след оттеглянето на подкрепата на Слави Трифонов е била именно решението на правителството да прекъсне потока на пари през монополиста на “Капитан Андреево”.

Times описва граничния пункт като едно от отдавна подозираните места за трафик на нелегални мигранти с товарни камиони в замяна на подкупи за митничарите.

Въпреки вота на недоверие в края на юни Петков казва: “Всичко си струваше, дори на цената на правителството ми”.

Източник: Булевард България

Петков пред Times: Митрофанова е водила български политици “на почивка” в Гърция

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции