<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=138474" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Къде ще правя...

Повторното въвеждане на смесено гласуване ще доведе до повече грешки, смятат изборни комисии

23 Юли 2022
0 69

Повторното въвеждане на смесено гласуване ще доведе до повече грешки, смятат изборни комисии, пише Свободна Европа.

Членовете на районни избирателни комисии не одобряват връщането на хартиените бюлетини паралелно с машинното гласуване, показаха резултатите от анкета на Института за развитие на публичната среда. Според анкетираните повторното въвеждане на смесено гласуване ще доведе до нарастване на броя на невалидните бюлетини, грешки в протоколите и усложняване на отчитането на резултатите.

Кой иска да върне хартиените бюлетини

Повторното въвеждане на смесено гласуване ще доведе до повече грешки, смятат изборни комисии
Снимка: iStock

Проучването е по повод промените в Изборния кодекс, предложени от три партии в парламента. БСП предложи връщането на хартиените бюлетини като алтернатива на машинното гласуване през април. През юни ГЕРБ внесе в Народното събрание подобно предложение, което предвижда и задължително броене на разписките от машинното гласуване. През юли “Възраждане” също предложи промени в изборния закон, които предвиждат броене на разписките от машинното гласуване.

БСП и ГЕРБ с подкрепата на ДПС няколко пъти неуспешно се опитаха да вкарат законопроектите си за гласуване в парламента.

Институтът за развитие на публичната среда направи анкета сред членовете на всички районни избирателни комисии по повод предложенията.

Резултатите показват, че всички отговорили се отнасят “негативно” (78%) или “по-скоро негативно” (22%) към връщането на смесеното гласуване – паралелно с хартиени бюлетини и машини. Анкетираните посочват следните проблеми, които според тях ще доведе това:

  • значително утежняване на процедурата по отчитане на резултатите;
  • значителен брой грешки в протоколите от смесените секции ;
  • значително удължаване на работния ден;
  • нарастване на броя на недействителните гласове.

Същевременно всички анкетирани отговарят, че работата на РИК се улеснява при гласуването с машина, а основните му ползи са свързани с намалените грешки в секционните протоколи и с по-бързото отчитане на резултатите, посочва Институтът за развитие на публичната среда.

Връщането на хартиените бюлетини – стоене през нощта, грешки и нерви

Повторното въвеждане на смесено гласуване ще доведе до повече грешки, смятат изборни комисии
Снимка: iStock
Как ще се отчитат резултатите

Евентуалното връщане на смесеното гласуване повдига въпроса как ще се отчитат резултатите. Повече от половината отговорили (51.9%) посочват като най-подходящо отчитане на резултатите чрез два отделни протокола от секционните избирателни комисии (СИК) и впоследствие калкулиране на резултатите в РИК. 37% са на мнение, че членовете на СИК трябва да попълнят общ протокол, в който да сумират данните от гласуването с машина и с хартиени бюлетини. Останалите анкетирани са посочили други отговори.

Институтът отбелязва, че отчитането на резултатите в общ протокол води до грешки и посочва като пример европейските избори през 2019 г., когато имаше пропуски в отчитането на преференциите в една трета от секциите в страната.

Повечето анкетирани членове на РИК (59,3%) смятат, че трябва да се провежда контролно броене на разписките от машините само в представителна извадка от секции, а не във всички. 18.5% подкрепят идеята да се броят всички разписки, но без те да се разпределят по партии и кандидати. Сред възможните отговори “създаване на отделен протокол за отчитане на резултатите от разписките – по партии и кандидати” събира подкрепата на 14.8% от анкетираните. Останалите 7.4% от респондентите са посочили друг вариант.

Изцяло машинното гласуване във всички секции с над 300 избиратели беше въведено в края на април 2021 г.

Това стана след парламентарните избори, на които дотогава управлявалата партия ГЕРБ загуби мнозинството си, а тогавашните ѝ коалиционни партньори “Обединени патриоти” не влязоха в парламента. Въвеждането на машинното гласуване беше предложено от “Има такъв народ” и беше подкрепено от БСП, “Демократична България” и “Изправи се! Мутри, вън!“.

Българите гласуваха по тези правила два пъти досега – на парламентарните избори през юли и на парламентарните и президентските избори през ноември миналата година.

През последните месеци обаче се появиха няколко предложения за връщане на хартиените бюлетини като алтернатива на машинното гласуване.

Copyright (c) 2018. RFE/RL, Inc. Препубликувано със съгласието на Radio Free Europe/Radio Liberty, 1201 Connecticut Ave NW, Ste 400, Washington DC 20036.

Повторното въвеждане на смесено гласуване ще доведе до повече грешки, смятат изборни комисии

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции