<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=152847" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Спират Голем...

Служител си спечели правото да не е забавен на работа

28 Ноември 2022
0 71

Служител си спечели правото да не е забавен на работа.

Френски върховен съд разпореди, че компаниите не могат да уволняват служителите, само защото не били “достатъчно забавни”.

До това решение се стигна, след като служител на базираната в Париж консултантска фирма Cubik Partners бил уволнен през 2015 година. Според делото, той отказвал да участва в семинари, събирания на по питие извън работа и други тийм билдинг мероприятия.

Португалия забрани на шефовете да безпокоят служителите си в извънработно време

От документите по делото разбираме, че въпросният господин се присъединил към фирмата през февруари 2011 година. През 2014-та вече се сдобил с повишение. Но през март 2015 бил уволнен за “професиноална некомпетентност”. Под това мъгляво понятие се крие отказът му да участва в забавленията на колегите си.

Служител си спечели правото да не е забавен на работа
iStock

От фирмата го критикуват още, че понякога употребявал демотивиращ тон към подчинените си. А също и че отказвал да приема критики и различни от неговата гледна точка по отношение на работата.

Алкохолизъм и “свободно поведение”

Според висшия съдебен орган Court of Cessation забавните инициативи включвали регулярни задължителни социални събития, които водели до “прекомерен алкохолизъм, насърчаван от колеги, които предоставят твърде големи количества алкохол“, както и „практики, налагани от колеги, включващи тормоз и подбуждане към различни ексцесии”.

Служител си спечели правото да не е забавен на работа
iStock

Съдът също така очерта различни “унизителни и натрапчиви” практики, насърчавани от Cubik Partners, включително симулации на сексуални действия и “задължението” да се споделя леглото с колега, съобщава Business Insider.

Служител напусна McDonald’s по време на смяна, за да не мие чинии (видео)

Свобода на изразяването и отказ от участие

Според The Washington Post Върховният съд отсъдил правото на служителя “на свобода на изразяването”, като се позовал на “фундаменталното му право на свобода” да отказва участие в социални активности, позовавайки се на законите за правата на човека и правото на труд.

Въпреки че първоначалният иск на служителя в размер на 461 406 евро за причинени щети бе отхвърлен от предишната инстанция, настоящото решение постанови обезщетение в размер на 3000 евро. Като си запазва правото да разгледа иска за 461 406 евро на по-късен етап.

Служител си спечели правото да не е забавен на работа

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции