<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=140382" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Свлачище зат...

Вечният спор: На море у нас или в Гърция (Коментарът на “Господарите”)

09 Август 2022
0 6618

Вечният спор: На море у нас или в Гърция търси своето решение в Коментарът на “Господарите” с Виктория Симеонова и оператора Йохан Вирт.

Лято е. Някои от вас сигурно ни гледат от плажа. Или доскоро са били на плажа. Нека пресметнем обаче в Гърция или в България почивката е по-изгодна.

Гърция

14 000 километра плажна ивица. Острови, полуострови, заливи, скали, плажове и хотели. Идилия. В зависимост от това откъде пътувате разстоянието до плажовете на южната ни съседка е между 150 и 400 километра. При настоящите цени на бензина у нас и средния разход на средностатистически автомобил “нов внос” това са си средно към 30 литра гориво, по настоящите цени с 25 стотинки отстъпка ги закръгляме на 100 лева в едната посока. В другата ще се наложи зареждането да е в Гърция, където бензинът е 2,15 евро за литър или 125 лева за въщане, или общо 225 лева само за гориво. Ако имате късмет в Гърция да не се налага да пътувате с кола до плажа всеки ден.

България

Нашето море е с дължина на ивицата само 200 километра. Средното разстояние до там е между 100 и 400 километра или почти същото като до Халкидики например. При цената на горивата да си кажем, че тук отиване и връщане излиза около 200 лева за средностатистическа кола.

Пътуването

У нас пътят минава през Осмото чудо на света Магистрала Хемус или по другото уникално мореподобно вълнисто нещо, което наричат магистрала Тракия. Така още по пътя ти става едно морско, едно родно, а с тапите, в които си висим редовно половин, един час и ако никой не те отнесе на магистралата щото “не виждаш ли, че ти светкам” общо си е към 4-5 часа път. 

„Дискавъри: Магистрала „Хемус“ – осмото чудо на света“ (видео)

До Гърция, след няколко скока по най-новата българска магистрала и провлачването с риск за живота през Кресненското дефиле, престой на границата между 30 минути и два часа, до заветното “калимера” се стига горе-долу за същото време. Но пък след границата българските коли започват да се движат едно културно, по правилата, можело значи.

Хотелите

И в Гърция, и у нас цените в това отношение са разнообразни. От 30 лева на вечер у нас в общежитие от соца до 2000 лева на вечер в скъпарски хотел на плажа с ултра гига мега ол инклузив със скариди, черен хайвер и скъп алкохол на корем. Положението в южната ни съседка е сходно. В най-големия сайт за резервации най-евтиното място там изглежда ще ни струва 49 лева за двaма.

Чадъри и шезлонги на плажа

Доскоро южната ни съседка се славеше с безплатни чадъри и шезлонги при консумация на едно фрапе от 5 евро за цял ден. Уви, тези плажове тази година са значително по-малко. Дали с наплива на българи попиват и от родните практики, но и там все повече шезлонги се заплащат. Обикновено 5 евро е най-ниската цена за наем на шезлонг или чадър – 15 евро комплекта.

У нас цените на плажните принадлежности варират, а много хотелиери ги осигуряват като част от ол инклузив пакета. Иначе не е изключено да се натъкнете на табела, указваща 500 лева за наем на шатра като тази. А в това време в Бургас наемът на чадър е едва 1,20 лева.

Храната

Стигаме до храната. Макар поне половината от почиващите да избират ол инклузив почивка, цените в заведенията и у нас, и в Гърция категорично не са за подценяване. И докато у нас клиенти публикуват бележки като тази:

Вечният спор: На море у нас или в Гърция (Коментарът на “Господарите”)

За първи път това лято в родните социални мрежи започнаха да изгряват бележки и от Гърция:

Вечният спор: На море у нас или в Гърция (Коментарът на “Господарите”)

И двете заведения не са представителна извадка, но добре показват, че разнообразие в цените има. Което е нормално, пазарна икономика все пак. Като качество на храната, в Гърция по-трудно може да попаднете на лошо, а и да не забравяме, че лавраците и 9калмарите в България не са от Черно море.

Добавената стойност

Ако изберете Варна за своя лятна дестинация, шансът да получите бонус при пазаруване – лично спретнат от бившия депутат Костадин Костадинов цирк пред супермаркета не е никак изключен.

Вечният спор: На море у нас или в Гърция (Коментарът на “Господарите”)

Костадинов и „Възраждане“ атакуваха клиенти и персонал на супермаркет (видео)

А ако сте любител на пикантериите в Гърция може да се натъкнете на самия шеф на КПКОНПИ Сотир Цацаров и любимата му Ани Салич.

Вечният спор: На море у нас или в Гърция (Коментарът на “Господарите”)

У нас може да видите как джип паркира във водата, което не е изключено да ви се случи и в Гърция. И в България, и в Гърция това лято от водата може да излезе боеприпас. У нас противно на дългогодишната теория водата е кристално чиста на много места, също като в Гърция.

У нас играем патриотично хоро на плажа:

https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=10217804090412986&id=1803821671

В Гърция играят сиртаки.

У нас по плажа минават булдозери, в Гърция – багери. Само че след нашите никнат “подпорни хотели”, а в южната ни съседка просто заравняват плажа.

Тези хотели у нас изливат интересни неща директно в морето…

https://btvnovinite.bg/bulgaria/13-godini-fekalnite-vodi-na-sinemorec-se-izlivat-v-moreto-obzor.html

Което се е случвало и в Гърция, макар и аварийно.

В България все по-често ни посрещат украинци и ни говорят на английски, в Гърция – гърци и говорят на гръцки. Калла, калла, сига сига Добре, че узо, бира и водка се разбират на всеки език.

Но пък ако имаме късмет да попаднем на български персонал, шансът да ни посрещнат така:

Не е никак, ама никак изключен.

Ако трябва да обобщим…

И какво излиза? Цените и у нас, и в Гърция са сходни, макар в България да са малко по-ниски. Но в крайна сметка има едно нещо, много по-важно за добрата почивка – човек да тръгне натам с желание не да се заяжда, а да се отпусне. Не да търси паяка в горния десен ъгъл на терасата и да пита защо пясъкът е ситен и лепне, а водата е мокра, а да се наслади на всеки миг край морето – независимо кое море е избрал.

Така че, скъпи приятели, вземете доброто настроение с вас, където и да отидете, и се любувайте на лятото, че наесен пак ни чакат задачи, избори, работа и още работа. Хайде със здраве и до септември, напишете ни в коментарите къде и защо сте решили да почивате вие! Чао, ямас и наздраве!

Вечният спор: На море у нас или в Гърция (Коментарът на “Господарите”)

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции