<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=148508" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Още 8 обвинен...

Венецианската комисия призова за по-строг контрол над главния прокурор

26 Октомври 2022
0 364

Венецианската комисия одобри законодателните промени, предвидени в съдебната реформа, предложена от Надежда Йорданова по време на кабинета „Петков“. Но изрази съмнения, че те ще са достатъчни и ефективни.

Европейската комисия за демокрация чрез право излезе със становище относно проекта, изготвен от екипа на предишния правосъден министър. Той беше изпратен в края на юли за оценка към Съвета на Европа. Законът е част от Плана за възстановяване и устойчивост. Той трябва да бъде приет до края на юни догодина. Целтае чрез него да получи България предвидения грант на стойност 9 милиарда лева.

В какво се състои съдебната реформа на кабинета „Петков“?

Проектът на Надежда Йорданова предвижда промени в Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), Наказателния кодекс (НК) и Закона за съдебната власт (ЗСВ).

Венецианската комисия призова за по-строг контрол над главния прокурор

Състоянието на съдебната система и прокуратурата у нас многократно са били повод за критики от страна на редица европейски институции. България дори е осъждана многократно в Страсбург за неограничената власт на главния прокурор. Така се стигна до идеята на ГЕРБ разследването да се възлага на специален прокурор, който да се избира от главния. Това предложение обаче беше отхвърлено от Конституционния съд.

Правосъдният министър: Ще задействаме процедурата по искане на оставката на Иван Гешев (видео)

Проектът на правосъдното министерство на кабинета „Петков“ предлага наказателен съдия (от апелативно или окръжно ниво), избран с решение на Висшия съдебен съвет (ВСС), да получава временни правомощия да разследва главния прокурор.

Постът на разследващия главния прокурор ще е мандатен с продължителност от две години. След което ще бъде избиран друг магистрат, а доказателствата ще се събират от разследващи полицаи. През първата половин година от мандата си, разследващият ще може да образува дела за повече от едно престъпление. А отказите да бъде разследван главният прокурор ще могат да бъдат обжалвани пред съда.

„Пакетът от мерки предвижда и друга важна промяна – да бъде въведена забрана за парламента да избира действащи прокурори и следователи за членове на Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), както и възможност за обжалване пред съд на прокурорски решения за отказ, спиране или прекратяване на досъдебно производство. Така например, ако поправките бъдат приети и станат действащо право, ще има възможност да се оспорят пред съд отказите на прокуратурата да разследва случаите с пачките и кюлчетата от спалнята на бившия премиер Бойко Борисов, както и с аудио- и видеозаписите“, пише Дневник.

Още повече, в проекта е предвидена процедура за отстраняване на главния прокурор. Тя ще минава през ВСС и ще започва по искане на специално назначения магистрат.

ВСС реши: Иван Гешев остава главен прокурор

Венецианската комисия призова за по-строг контрол над главния прокурор
Препоръки на Венецианската комисия

Според европейската комисия за демокрация чрез право не е възможно да бъдат създадени ефективни механизми за отчетност и отговорност на главния прокурор само чрез наказателното право. Те посочват необходимостта от реформа на Висшия съдебен съвет, строг парламентарен контрол над главния прокурор, както и извършване на анализ на наказателните и дисциплинарните механизми за отчетност.

Друга от препоръките на Венецианската комисия е решението за отстраняване на главния прокурор заради дисциплинарно нарушение да бъде вземано с по-малко мнозинство от Пленума на ВСС. В момента това се случва със 17 гласа от общо 25. Както и да бъдат приети подробни правила за процедура за дисциплинарната отговорност на главния прокурор.

Акцент от становището на Венецианската комисия е посочената необходимост от „по-цялостен и холистичен подход“, който да включва преразглеждане на институционалната структура на ВСС и на неговата прокурорска колегия преди да им бъдат предоставени повече правомощия, както и ограничаване на функциите на прокуратурата извън сферата на наказателното право. Комисията подчертава също, че при формирането на състава на ВСС парламентарната квота не трябва да излъчва прокурори, а други юристи за членове на прокурорската колегия.

“Колегията, изглежда, не разполага с никаква свобода на преценка при вземането на решение относно назначаването. Въпреки това, предвид значителното влияние на главния прокурор върху членовете на ВСС, не може да се изключи, че дори с тази ограничена роля колегията може да е склонна да забави процедурата или напълно да блокира съответното решение”. Това гласи становището.

Пълната позиция на Европейската комисия за демокрация можете да прочетете тук.

Венецианската комисия призова за по-строг контрол над главния прокурор

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции