<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=159237" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Япония се опа...

Действителността разгроми опорката, че Германия не може без руски газ

15 Януари 2023
0 335

Действителността разгроми опорката, че Германия не може без руски газ, пише в профила си икономистът Георги Ангелов. Ето и пълният текст на неговата публикация:

Канцлерът на Германия и премиерът на федералната провинция Мекленбург – Западна Померания официално откриха втория германски терминал за втечнен газ (в Лубмин). Това се случва само четири седмици след откриването на първия германски терминал, и само две седмици след откриване на финландския терминал, а скоро очакваме и следващи терминали.

Така само за няколко месеца в Европа бяха открити четири чисто нови терминали за втечнен газ:

1. Емсхафен – Нидерландия

2. Вилхелмсхафен – Германия

3. Инга – Финландия

4. Лубмин – Германия

Трябва да ги докараме поне до 10, за да няма притеснения за доставките на газ. Още по-добре да са повече, за да има конкуренция и по-изгодни цени.

В първата си фаза терминалът в Лубмин ще има капацитет 5.2 милиарда кубически метра газ годишно. След около година във втората фаза на проекта капацитетът ще достигне 11.5 милиарда куб.м. В третата фаза, около лятото на 2024 година, терминалът ще достигне капацитет от 13.5 милиарда куб.м.

80% от капацитета на терминала в Лубмин е резервиран с дългосрочни договори от френската Тотал и швейцарската МЕТ. Останалият капацитет ще се предлага по краткосрочни договори. Откъде ще идва газът? Вече 20 държави и много повече компании по света произвеждат газ, така че възможностите са неограничени. Първият танкер докара газ от Египет. Тотал има много източници на газ, включителто от Америка (Тотал е най-големият износител на американски газ).

Действителността разгроми опорката, че Германия не може без руски газ

Европа предлага таван на цените на руски газ, а Москва заплашва със спиране на доставки

За разлика от другия германския терминал, новият терминал в Лубмин е изграден изцяло с частно финансиране от една сравнително малка компания – Deutsche ReGas. Вероятно ще видим и други подобни проекти, които ще осигурят конкуренция на старите газови мастодонти.

Новият терминал в Лубмин не е единствената положителна новина за енергийната криза. Франция лека-полека пуска ядрените си реактори, които бяха спрени за ремонт, което премахва дефицита на ток. В същото време, вятърните паркове в Северна Европа заливат пазара с евтин ток, което води до почти нулеви цени на тока в Германия и други съседни страни. Ще повторя – вместо да страда от липса на отопление и осветление, в момента Германия има свръхпредлагане на ток на почти нулеви цени (9 евро на мегаватчас днес спрямо 900 преди няколко месеца).

Друга положителна новина също дойде от Германия тези дни – за последните осем месеца германското индустриално производство е стабилно и дори леко се повишава. Това разби на пух и прах всички твърдения, че спирането на руския газ ще унищожи германската индустрия. Нищо подобно не се случи. Поредна опорка на руските тролове, която беше разбита на пух и прах от реалността.

Действителността разгроми опорката, че Германия не може без руски газ

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • Горо

    16 Януари 2023

    Поредният глупав и елементарен коментар. Терминали и газ има, но на каква цена? Може ли този "велик" експерт да обясни защо много малки германски фирми фалираха, а други преместиха бизнеса си в САЩ? И при наличието на толкова "евтин" ток, германските домакинства изнемогват и се налага да искат помощи от държавата?

Реакции