<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=161163" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Борисов, Нино...

НА ЖИВО: Разгорещен дебат в парламента относно разследването на главния прокурор (видео)

26 Януари 2023
0 177

След няколкочасови дискусии, депутатите приеха на първо четене двата проекта за изменения и допълнения на закона за съдебната власт. Те са внесени от Министерски съвет и Константин Константин от “Възраждане.”

Тема на ожесточен дебат станаха две от точките: механизмите за разследване на главния прокурор и отделянето на Национална следствена служба от прокуратурата и превръщането ѝ в независим орган.
Дискусиите прераснаха в лични нападки и обвинения. На няколко пъти от трибуната беше казано, че депутатите не разбират изнесени аргументи или че не са чели внесените предложения.

Политическите игрички започнаха още в началото на обсъждането.

Петър Петров от “Възраждане” внесе процедура за гласуване за пряко излъчване на точка 2 и точка 3 по БНТ1 и БНР. След гласуване предложението беше отхвърлено с 56 депутати гласували “ЗА”, 6 – против и 80- въздържали се. Начело бяха ГЕРБ – СДС с 3 против и 60 въздържали се.

Глауването беше последвано от предложение на г-жа Десислава Атанасова от ГЕРБ -СДС към Министерството на правосъдието. Тя поиска присъствие от зам.-министъра Юлия Ковачева или министър Крум Зарков, тъй като внесените проекти трябва да бъдат представени в пленарна зала от вносител.

Това наложи 40-минутна пауза. След нея, зам-министърът Юлия Ковачева пристигна в залата и представи проекта на Министерски съвет.

Последваха множество изказвания на “Продължаваме Промяната”, ДПС, БСП, “Възраждане” и Демократична България – Обединение” (ДА България, ДСБ, Зелено движение).

НА ЖИВО: Разгорещен дебат в парламента относно разследването на главния прокурор (видео)

Мирослав Иванов и Искрен Митев от ПП изразиха силен скептицизъм по отношение на представители на следствието да разследват главния прокурор, определяйки предложението като абсурдно.

“Вие сериозно ли предлагате човекът, назначен от главния прокурор, дясната му ръка, да го разследва”, каза Митев.

Иванов допълни, че отделянето на службата няма да се случи отведнъж, а ще остане зависима на главния прокурор. Двамата депутати отказаха да подкрепят проектоплана.

Мустафа Карадайъ и Иван Цонев изказаха, че ДПС ще подкрепи внесените предложения.
Според тях трябва да се направи цялостна съдебна реформа. За да има ефективно разследване на главния прокурор е нужна промяна в конституцията, нещо, за което ДПС се е борила от години.

В своя дуплика, Цонев изрази, че реформаторските усилия се възпрепятстват от приватизационни интереси.

“Прокопиев, кръгът “Капитал” и разни други NGO-та приватизираха евроатлантическите ценности за лична изгода, без никаква мисъл за интереса на българския народ”, допълни той.

Надежда Йорданова от “Демократична България – обединение” също изрази скептицизъм. Според нея предложението на “Възраждане” за механизми за разследване на главният прокурор не е ефективно. То представлява малка част от цялостния процес.

Главният проблем е “привличането на обвиняем. Повдигането и поддържането на обвинение”, което към момента е “в ръцете на прокуратурата, т. е. главния прокурор”.

Лидерът на БСП Корнелия Нинова даде своя глас “ЗА” предложението, като то е свързано
с останалите четири закона за изменения в съдебната система.

Проектозаконът влезе преди промените в Наказателно-процесуалния кодекс, предложени от Министерски съвет и Надежда Йорданова от “Демократична България”, в които се предлага механизъм за реално разследване на главния прокурор. Предстои залата да се произнесе по тях.

Разгорещен дебат в парламента относно разследването на главния прокурор

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции