<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=156382" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Ето как водещ...

Все повече младежи живеят с родителите си, за да си купуват луксозни стоки

22 Декември 2022
0 331

Инфлацията и растящите разходи за живот принуждават младите американци да се върнат при родителите си. За да повдигнат духа си, голяма част от тях започват да пазаруват маркови стоки на Gucci, Chanel и Louis Vuitton.    

Рекордният брой млади възрастни, живеещи с родителите си, стимулира растежа на скъпия сегмент в САЩ и на Запад. Това твърдят анализатори на Morgan Stanley в последния си доклад, цитирани от Yahoo!finance.  

Преброяването в САЩ показва, че почти половината от хората между 18 и 29 години все още живеят с родителите си – най-високото ниво от края на Голямата депресия. Morgan Stanley отдава този ръст на нарастващите разходи за наеми, засиления интерес към висшето образование и отлагането на брака.  

Плащат 44 000 паунда на инфлуенсър да спи в най-луксозните хотели в света (видео и снимки)

Според анализатора Едуард Обин, през последното десетилетие тенденцията не е била отчитана като причина за нарастващите разходи за лукс. Разходите за подслон и храна на поколението Z и се плащат от родителите им. А те започват да харчат повече за дизайнерски чанти, часовници и бижута.

„Младите възрастни не плащат от ежедневните си разходи (наем и храна, режийни). И разполагат с по-голям доход за харчене“, се казва в доклада на Morgan Stanley. От консултантската компания уточняват, че това е “положително за индустрията .”  

Все повече младежи живеят с родителите си, за да си купуват луксозни стоки
Поколение Z променя луксозния сегмент  

Краят на Covid пандемията значително вдигна разходите за лукс. Глобалните продажби на луксозни стоки са нараснали с около 22% през 2022 година, от 305 млрд. през 2021 година до 366 млрд. долара тази година. Данните са от от проучване на пазарната агенция Bain, поръчано от италианската асоциация Altagamma на производители от висок клас.  

Луксът бележи върхове напук на инфлацията и риска от рецесия

Голяма част от този ръст вероятно се дължи на поколението от млади купувачи, навлизащи на пазара. „Потреблението се върна на нивата отпреди кризата. Можем да говорим и за “прераждане”, тъй като има нова, по-млада армия от потребители. Те започнаха да харчат по време на COVID. Сега броят им расте, като субкултури и етнически групи в САЩ“, каза партньорът на Bain Клаудия Д’Арпицио, съавтор на изследването.  

Очаква се до 2035 година поколението Z да съставлява 40% от глобалния пазар на лични луксозни стоки. А големите производители фокусират маркетинговите си усилия към тази демографска група. “Младите възрастни” по света са „много силен фактор за растеж на лукса през последното десетилетие“, посочва Грегори Буте, дигитален директор във френската компания Kering.  

Пазарни трусове на изток и запад  

В Северна Америка и Европа страховете на производителите на луксозни стоки са свързани с факта, че младите хора (главно тези, които не живеят с родителите си) постепенно намаляват бюджета си за глезотии. Причините са в инфлацията и нарастващите разходи за живот. Но Китай има друг проблем: младежката безработица.    

Собственичката на Wolford и Lanvin: Луксът е винаги на мода

Сега тя е достигнала рекордните 20%, а икономическият растеж пада под целите на Пекин. Мениджърите на компаниите за стоки от висок клас са особено притеснени, тъй като потребителите в Китай са с 10 години по-млади от средното за света – 38 години.  

Все повече младежи живеят с родителите си, за да си купуват луксозни стоки
Преброяването в САЩ показва, че почти половината от хората между 18 и 29 год. все още живеят с родителите си – най-високото ниво от края на Голямата депресия.

Въпреки че Китай доминира на западния пазар на луксозни стоки през последните 10 години, правителствената стратегия за нулев Covid и свързаните с това блокировки намалиха почти наполовина пазарния дял на скъпите стоки в Китай. Според анализатори на Bloomberg, САЩ изпреварва Китай като най-големия пазар на луксозни швейцарски часовници през 2022, а отвъд Океана се отчетоха и по-високи продажби при луксозните конгломерати Richemont и LVMH.  

„В САЩ инфлацията е огромен проблем, основният фокус на много луксозни компании… В Китай нивото на младежката безработица е тревожно в момента“, обобщава Кенет Чоу, директор на консултантската компания Oliver Wyman, пред “Ройтерс”. 

Все повече младежи живеят с родителите си, за да си купуват луксозни стоки

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции