<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=59130" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>
Следва: Как протича о...

Училище принуждава 11-годишни да се регистрират във Фейсбук заради дистанционното обучение (репортаж)

24 Март 2020
0 5642

Скъпи приятели, към нас се обърна притеснена майка на ученик от СУ „Христо Ботев“ в град Русе. Със Заповед на министъра на образованието училищата преминаха към режим на дистанционно обучение, но начинът, по който то ще се провежда, се избира индивидуално от всяко училище.

Така в русенското школо се разиграва интересна история: класен ръководител принуждава 11-12-годишни деца да се регистрират във Фейсбук, защото в група точно там ще бъдат качвани всички необходими на учениците в 5 клас материали.

„Постоянно се правят кампании за безопасен интернет, а принуждават децата да влизат в небезопасна среда“, сподели ядосаната майка във видеовръзка с нашата репортерка Виктория Симеонова.

Как протича онлайн обучението според учениците (видео)

Когато родители отправят запитване към училището защо се използва точно социалната мрежа, отговорът е, че ако не се регистрира, детето просто няма да има достъп до учебните ресурси. Вариант в групата да членува родителски профил се изключва.

При регистрация социалната мрежа изисква потребителите да въведат своя пол и рождена дата. Така лица под 13 години не се допускат, а за да се регистрират учениците от русенското училище се налага те да „излъжат“ мрежата. По-притеснително е рекламното съдържание, на което ще попаднат веднага щом се сдобият с профил.

Призоваваме Министерството на образованието да въведе единна система, към която да се насочат да работят всички училища! Това е начинът да не се принуждават 11-годишни деца да лъжат системата и да не попадат в небезопасната среда на социалните мрежи.

Ако и вие станете жертви или свидетели на подобни нередности, не се колебайте да ни сигнализирате!

Прочети повече Прочети малко

Коментари

  • Ева Димитрова

    24 Март 2020

    Огромен проблем....Ето ви и едно елементарно решение. Това, че не им се учи е друг въпрос. Родителят може създаде профила, като само той знае паролата му. Профилът се свързва само със затворената група, която има опция никой друг да не вижда не само какво се пише в нея, но и кои са участниците в нея. За мен фейсбук е един от начините най - борзо да се обмени информация като снимки на задачи, решаване по групи на казуси и т.н. Разбира се, че има и други платформи, но такъв огромен проблем да се прави от "муха на слон е смешно."

Реакции