<iframe width="560" height="315" src="https://dev.gospodari.com/embed-2?id=60181" frameborder="0" allowfullscreen></iframe>

10 съвета от “Facebook” за разпознаване на фалшиви новини за коронавируса

31 Март 2020
0 963

Имайки предвид многото модератори, изпратени вкъщи поради коронавируса и системите за изкуствен интелект, които се надпреварват да ги заменят, Facebook предприе малка стъпка, за да обучи своите потребители как сами да разпознават фалшивите новини.

„Ние се ангажираме да намалим разпространението на фалшиви новини във Facebook“, заяви компанията в публикация в своя помощен център, заедно с няколко начина, по които работи за ограничаване на приливната вълна от дезинформация, свързана с коронавируса на своята платформа.

Усилията включват идентифициране на фалшиви истории чрез обратна връзка от общността и проверка на факти от трети страни и след това отговор не чрез премахване на маркираното съдържание, а чрез показването му по-ниско в потока на новини и премахване на техните права за реклама, което според експертите може значително да намали разпространението им.

Facebook също така предложи 10 съвета как да разпознаваме фалшивите новини, което става все по-важно в момент, в който изглежда, че сякаш теориите на конспирацията около коронавируса се разпространяват толкова бързо, колкото и самата болест.

  • Бъдете скептични към заглавията

Заглавията на фалшивите новини често звучат твърде добре, за да бъдат истина, с цел да привлекат внимание. Стойте далеч най-вече от статии с много възклицателни знаци и заглавия, написани изцяло с главни букви.

  • Внимателно преглеждайте линка

Никога не сте чували за новинарския сайт изписан в линка? Името звучи ли като това на утвърден източник на новини, за който сте чували, но има добавена буква или липсват една-две? Това са признаци, че където и да води тази връзка, то определено не е към истината.

  • Проучете източника.

Следете само и единствено страниците и сайтовете, на които имате доверие. Интернет е голямо място и много уебсайтове работят изключително в бизнеса с разгласяване на фалшиви истории.

Винаги сравнявайте информацията от необичайни новинарски сайтове с тази от такива, на които имате доверие.

  • Внимавайте за необичайно форматиране

Бихте ли могли да проектирате по-добра начална страница от тази? Има правописни грешки и намирате оформлението за неудобно? В случай, че сайтът, който разглеждате изглежда така, то той най-вероятно разпространява фалшиви новини.

  • Обърнете внимание на снимките

Снимките могат да бъдат по-убедително доказателство от думите, но в наши дни те лесно се манипулират и могат да показват само част от истината или понякога пълна лъжа. За най-сигурно пуснете обратно търсене в “Google Images”, за да разберете дали снимката, която гледате е редактирана, за да покаже нещо различно от реалността.

  • Проверете датите

Обърнете внимание на датите, които са споменати в статията. Съвпадат ли с тези, които можете да проверите? В случай, че датите не съвпадат, то най-вероятно новината в статията е фалшива.

  • Проверете доказателствата

Има ли препратки към други истории или източници в статията?

Подобно на учените, журналистите цитират своите източници и макар някои новини да са изцяло оригинални репортажи, повечето ще включват поне статистика, снимки или цитати, които могат да бъдат приписани на реални, проверими хора или новинарски агенции.

  • Проверете за други подобни статии

Уеб сайтът, в който четете поредната шокираща новина е единственият, който я е публикувал? В случай, че това е така, то причината е, че историята е измислена и нереална.

  • Шеговити статии

За тези, които не обръщат особено внимание, сатиричните и хумористичните материали, които често биват публикувани, може да изглеждат истински новини, но всъщност те са предназначени просто да ви развеселят и да предоставят лъч забава в тези мрачни времена.

  • Някои статии са умишлено лъжливи

Спрете разпространението на злонамерено съдържание, като се уверите, че това, което четете е достоверно, преди да го препратите на приятели те си, тъй като много уеб сайтове правят необосновани твърдения за ситуацията с коронавируса.

Източник: New York Post

Прочети повече Прочети малко

Коментари

Реакции